Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.

Sağlık 9 0

Ayak Kokusuna neler iyi gelir ?

Bir sürü ortam da ayakkabılarınızı çıkarmak durumun da olabilirsiniz. Fakat sizin de bir ayak kokusu derdiniz olabilir. Bu nedenden dolayı da ayakkabılarınızı çıkarmak derdi de başınıza gelmiş olabilir. Hiç merak etmenize gerek yok ayak kokusu az kişiye mahsus değil, birçok kişi de bu dert vardır. Ve de bu dert ile baş etmeye çalışırlar. Milyonların sorunu olan ayak kokusuna muhakkak çözüm bulunmaya çalışılıyor. Ayak kokusunun nedeni nedir? Diye sorulacak olur ise gün için de ayaklarınız ayakkabınızın içerisin de terler ve bu terler ayakkabı içerisin de kurur. Hal böyle olunca da ayaklarınız kokabilir. Ayak terleri aslın da koku yapmaz fakat bakteri yapar bu bakteriler de koku yaparlar. Bu tip bakteriler sizi korkutmasın çünkü bakteriler teninizin üzerin de her zaman vardır. Ve bu tarz bakteriler herkes te vardır. Fakat bu bakteriler çok çabuk terleyen ve de çok fazla terleyen kişiler de daha fazla olurlar. Diyebiliriz ki ayak kokusunu ortadan kaldırmak bu tarz konuları da ortadan kaldırmak ile olabilir. Eğer bu durumları nasıl ortadan kaldırırız? Derseniz de buna bazı çözümler üretebiliriz.

Ayak Kokusu Olan Kişilerin Tercih Etmeleri Gereken Ayakkabı Ve Çorap Seçimleri

Eğer ter tutmayan bir çorap giyerseniz ve onun da üzerine hiçbir şekil de hava almayan bir çorap giyerseniz terlemesi çok fazla olan ayaklarınızı daha da zor bir durum da bırakmış olursunuz. Bu bakımdan naylonsun ve de polyester bir çorap giymemelisiniz. Çorapları satın alırken dikkat etmeniz gereken şey çorabın üzerinde ki etikette % de kaç polyester içerdiğini görürsünüz ve buna göre de çorap alabilirsiniz. Pamuksu çoraplar tercih edilmelidir. Bunun nedeni ise pamuklu olan çorap tipleri hem teri tutar hem de ayaklarınızı rahat ettirir.

Sadece çoraplara değil ayakkabılara da dikkat etmeniz gerekir. Herkes iş yerlerine sandalet ya da pamuklu üretimli ayakkabı ile gidecek diye bir şey dememiz mümkün değildir fakat gerçek deri gibi ayağa zarar vermeyen ayakkabıları da tercih edebilir. Bu tarz ayakkabılar daha rahat hava alır ve de ayağınızı daha da rahat ettirir. Aslın da ayak her açıdan en önemli organlarımızdandır bunun nedeni ise bütün vücudumuzu taşır.

ayak-kokusuMesela ayakkabınızın kokusunu engellemek için eve gelir gelmez ayakkabılarınızı hava alacak bir ortama koyun. Mesela cam önlerine koyup temiz hava ile temas ettirebilirsiniz. Ya da balkonlara da koyabilirsiniz.

Size çorap ile alakalı son bir şey daha diyecek olursak ayaklarınız aşırı terliyor ise yaz ya da kış mutlaka çorap giyinin. Çorap giyilmeyen ayaklar daha fazla terler ve de bu ter ayakkabıya direk bir şekil de temas eder ve geçer. Ve bu neden ile de bir süre sonra ayakkabınız da bakteri üretilir ve koku olması kaçınılmaz olur. Ayakkabınız bir defa kokunca bir daha ne yaparsanız yapın ayakkabıyı çıkarınca ayaklarınız kokar.

Ayak Kokusuna En İyi Gelen Yöntemler, En Doğal Yöntemler

Siz de eğer ayaklarım kokuyor derseniz ev de kendinize göre bir takım önlemler alabilirsiniz. Fakat bu tip yöntemler herkes için aynı çözümleri vermez. Fakat siz de sizin ayağınıza en iyi gelen yöntemi bulmak için evde deneme yanılma yöntemi ile de size iyi gelen yolu bulabilirsiniz.

Karbonat: karbonat sayesin de ayağınız da olan bakteri sayısını azaltabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için ayağınızın sığacağı bir leğene 3 tatlı kaşığı karbonat ve de ılık suyu koyun. Ayaklarınızı su içerisin de 30 dakika tutun. Bu koku azalıncaya dek bu yöntemi 1 hafta boyunca deneyin.

Lavanta Yağı: bu yağ da bu bakterilerin koku yapmamasını sağlar ya da azaltır. Ve de ayaklarınızı güzel bir biçim de kokutturur. Ve bu yöntem ayakta oluşan mantara da iyi gelir. Bu yöntemde de ayaklarınızın sığacağı bir leğeni sıcak su ile doldurup, 15 damla kadar lavanta yağını ilave edin. 30 dakika ayaklarınızı suda bekletin ve bu yöntemi 3-4 gün günde 2 defa tekrarlayın.

Çay: bu çayda bakteri azaltıcı ve de gözenek azaltıcı bir yapı bulunur ve bu yapı sayesin de çay ayağınıza iyi gelir. 3 adet poşet çayı demleyin daha sonra da yarıya dek su koyun leğene bu suyu boşaltın ve de 30 dakika kadar suda bekletin.

Sirke: sirkede asit bulunur ve bu asit sirkelerin yaşamaları için gerekli olan ortamı yok eder de diyebiliriz. Yine ayak sığacak bir leğene ılık su ve de 2 su bardağı kadar sirkeyi ilave edin. Ve de bu karışımın içerisine ayaklarınızı yarım saat bekletin. Ve daha sonra sirke kokusu olmasın isterseniz sabun ile yıkayın.

Ayak Kokusu İçin Pratik Diğer Yöntemler

  • Eğer ayak terlemenizi azaltmak isterseniz pudrayı çorabınıza dökebilirsiniz.
  • Ya da yanınız da çorap taşıyarak ayağınız terledikçe çorap değişikliği de yapabilirsiniz.
  • Ayak kokusunu önleyici özel üretim ayakkabılar.
  • Hemen her gün aynı ayakkabıyı giyinmeyin.
  • Ya da eve gelir gelmez ayakkabınızı yıkayın
  • Çoraplarınızı her gün mutlaka değiştirin.
  • Ayakkabı tabanlarınızı 5-6 ayda bir değiştirin.
  • Ayakkabılarınızı eğer bir müddet kullanmayacaksanız 2-3 adet karanfil koyunuz.

 

Yazar: Öznur TURHAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir