Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.

Sağlık 20 0

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon çok büyük bir sağlık problemi olmaktadır. Çok büyük bir problem olan bu düşük tansiyon artık çok küçük yaşlarda kişilerde de ortaya çıkmaktadır. Büyük öneme sahip olan bu tansiyon problemi önceden fark edildiğinde önlemler alınabilecek bir problem de olmakta. Son derece önemli olan ve artık Türkiye’de de fazla görülen bu hastalığı fark etmenin birçok yolu bulunmakta. Sizlere bu yolları göstererek önlem almanızı da sağlamış olacağız.

Önlem alarak daha az zarar ile bu tür bir hastalıktan kurtulmuş da olacaksınız. Son derece önemli olan bu konu ile alakalı makalemiz de sizler de kendiniz açısından son derece faydalı bilgiler almış olacaksınız. Sonuna dek bu makaleyi okuyarak düşük tansiyon belirtilerini de öğrenmiş olacaksınız. Bu şekil de hastalığın ilk evrelerinde Hasta haneye gitme şansına erişerek daha hafif bir biçim de bu hastalıktan kurtulmuş da olursunuz.

Düşük Tansiyon Belirtileri:

Tansiyon hastaları öncelik ile tansiyonlarını nasıl ölçeceklerini bilmeliler ki tüm tansiyon hastaları nasıl ölçüleceğini hemen hemen tahmin edebilirler. Tansiyonlarının kaç olması gerektiğini de bilirler. Fakat tansiyon hastası olmayan kişiler bunları bilmez ve tansiyon hastalıkları ilerleme gösterdikten sonra fark edip Hasta haneye gidebilirler. Bunun önüne geçmek için tansiyon probleminin yan etkilerini bilmelilerdir.

Düşük tansiyonun yan etkileri içerisin de ise ani bir biçim de ayağı kalkıldığında baş dönmesi, yorgunluk ya da halsizlik olmaktadır. Kulaklarınızda ki çınlamalar her zaman olabiliyor ise buda tansiyon hastatansiyonnnsı olduğunuzu gösterebilir. Eğer unutkansınız ya da konsantrasyon bozukluğunuz var ise de düşük tansiyon hastası olma ihtimaliniz var demektir.

Elleriniz de üşüme varsa ya da ayaklarınız da sürekli bir üşüme varsa bu belirtiler de tansiyon hastası olduğunuzu gösterebilir. Arada göz kararmalar yaşıyorsanız ya da bayılma yaşıyorsanız da hemen doktorunuza başvurmalısınız. Tansiyon belirtileri olmaksızın da bunları yaşamıyorsanız dahi tansiyon hastası olma olasılığınız olabilir. Bu bakımdan sizlere tavsiyemiz arada doktor kontrolüne gidip tansiyonunuzu ölçtürmeniz.

Düşük Tansiyonu Yükseltmenin Yolları:

Düşük tansiyonu yükseltmenin yolları arasın da en fazla bilineni tuzlu bir şeyler yemektir. Tansiyonu düşen kişilere daha çok tuzlu ayran verirseniz tansiyonun da düzelme görebilirsiniz. Tansiyonu her düşen kişiye bu içeceği vermek doğru olmayabilir. Tansiyonu düşen kişilere verilmemesi gerekli olan yiyecekler de bulunmaktadır. Mesela kahve, kola, çikolata gibi yiyecekler bazen zarar da verebilir. Bu bakımdan bu konularda bilgili olmak son derece öneme sahiptir.  Tansiyon daha çok sabahları görülür. Bunun için de ani bir hareket ile ayağı kalkmamak gerekmektedir.

Tansiyona egzersiz yapmak iyi gelir. Ayrıca ılık duş almakta iyi gelen şeyler arasın da yer alır. Sabahları az bir miktarda tuzlu çorba içmek de gün boyu sizi rahatlatarak tansiyonunuzun düşmesini önleyebilir. Moral bozukluğundan uzak durulmalıdır, çünkü moral bozukluğu da tansiyonu düşüren etkenler arasın da yer almaktadır.

 

Öznur YILDIZ

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir