Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.

Sağlık 17 0

Grip ve Soğuk Algınlığından korunma yolları

Grip, influenza adı verilen virüsün , solunum yolu ile insan vücuduna girerek, özellikle sonbahar sonu , kış ve ilkbahar başında salgınlara neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Grip enfeksiyonu toplumun %1’ ini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Toplumun ’undan fazlasını etkileme durumunda ise bu artık bir salgındır.  Grip, dünya genelinde işe devamsızlık sebeplerinin  ’unu oluşturuyor, virüslerin neden olduğu akut bir solunum rahatsızlığı olan grip, alt ve üst solunum yollarına etki ederek, ateş, baş ağrısı, halsizlik gibi belirtiler ile kendisini gösteriyor, bu hastalık ile ilgili daha önce sayısız araştırma yapılmasına rağmen, virüsün her sene form değiştirmesi ile hala bir çözüm bulunamadığı ise bilinen gerçeklerdendir.

Soğuk algınlığı, belirtileri grip ile karıştırılan ancak daha hafif geçirilen bir hastalıktır, grip ile benzer yapıda bir hastalıktır, grip gibi virüs kaynaklıdır, soğuk algınlığı ve grip belirtileri arasında öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırma bulunur. İştah kaybı ve yorgunluk görülebilir, belirtiler bebek ve çocuklarda daha şiddetlidir.

Grip ve Soğuk Algınlığından nasıl korunursunuz?

gripİki hastalıktan korunmak için de çinko ve C vitamini almak oldukça yararlı olacaktır, kivi, kuşburnu, taze narenciyeler, sivribiber ve maydanoz hem C vitamini hem de çinko bakımından oldukça zengindir.  Mevsime uygun giyinilmeli, bol sulu gıdalar tüketilmeli, taze meyve ve sebze tüketilmelidir, hastalar ile eşyaların ortak kullanımından kaçınılmalıdır, gerekirse grip aşısı yapılmalıdır, 65 yaşından büyük bireylerin, şeker hastalarının , astım hastalarını ve bağışıklık sistemi baskılanmış, kanser hastalığı gibi rahatsızlıkları bulunan insanlara grip aşısı özellikle önerilir. 6 aydan küçük bebeklerin, yumurtaya karşı alerjisi olan insanların, hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanların grip aşısı yaptırması önerilmez.

Grip Türleri Nelerdir 

A, B, C olarak üç çeşit grip virüsü vardır. Şiddetli ve yaygın salgınlara yol açan A tipi griplerdir. B tipi gripler az şiddetlidir. C tipi gripler ise soğuk algınlığa benzeyen bir grip türüdür. Genellikle ateşlenme vs. gibi şeyler görülmez.

Grip yapısı nedeniyle değişkenlik gösteren bir virüstür. Kuluçka süresi vardır. 18 saatle 72 saat arasında değişir. Grip virüsü toplam yedi gün bulaşıcılığı gitmeyen bir virüstür.

Gribin Belirtileri Nelerdir 
1- Ani bir şekilde ateş yükselmesi
2- Yoğun titremeler üşümeler
3- Baş ağrıması ve kaslarda ağrı
4- Yoğun bir şekilde hissedilen ağrı

Grip Tedavisi 

Gribi tedavi etmek için antiviral ilaçlar kullanılır. Fakat yan etkilerde bulunmaktadır. Bu yüzden tedavi aşamasında alacağınız ilaçlar hekim kontrolünde olmalıdır.

Gribi yakalanmış kişilere yatak istirahati, sulu besinler, vitamin ve ateş düşürücüler verilir. Gerekirse antibiyotikte alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir