Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.

Sağlık 10 0

Mide yanmasına ne iyi gelir ?

Mide yanması birçok yetişkinin hayatları boyunca en az bir kez yaşadıkları bir problemdir. Çoğunlukla başka bir hastalığın belirtisi olanmide yanması, göğsünüzün arka tarafında rahatsızlık verici bir yanma hissi oluşturur. Bu hissin sebebi safralı ve asitli yiyeceklerin mideden yemek borusuna doğru geri gelmesidir. Ülkemizde nüfusun %20 si bu şikayetle hastanelere başvurmaktadır. Bazı kişilerde bu nadiren oluşan geçici bir durumdur. Ancak haftada bir ya da daha sık yaşadığınız bir sorun haline geldi ise bir uzman hekimin görüşünü almak gerekir. Bu birreflü olabilir ve tedavi edilmeyen uzun süreli reflü başka ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Mide yanması yaşamadan da reflü olabiliriniz ancak reflü olmadan mide yanması mümkün değildir. Burada belirleyici olan yaşadığınız mide yanmasının sıklığıdır. Eğer mide yanması problemi sizin için haftada bir tekrarlanan bir döngüyse, tıbbi bir yardım almanız ve bu konuda uzman hekimlerin önereceği ilaçları kullanmanız gerekebilir ama süreklilik taşıyan bir şikayet değilse o zaman ilaç kullanımına gitmeden midenizi rahatlatabilecek birkaç yöntem uygulayabilirsiniz?

Peki mide yanmasına ne iyi gelir?

1. Bikarbonat kullanabilirsiniz
Bir çay kaşığı bikarbonatı bir su bardağı ılık suda tamamen eriyinceye dek karıştırarak içebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, günde 3 kereden fazla kullanmamanız gerektiğidir.

2. Aloe Vera Jel
Aloe Vera yalnızca cildinize iyi gelen bir bitki değildir. Aynı zamanda reflünün tedavisinde de kullanılır. Bitki karışımlı Aloe Vera şurubunu (Aloe Vera Jel) mide yanmaları ve reflü tedavisinde kullanabilirsiniz

mide yanması3. Sakız Çiğnemek
Yemekten sonra 30 dakika çiğnenen şekersiz sakız, mide yanmasına iyi geldiği biliniyor. Ancak sakız çiğnerken yutulan havanın reflüyü kötüleştirme riski oldukça yüksek.

4.Yatma Pozisyonu
Mide yanması gece yatarken daha fazla artış gösterir. Bunun sebebi; yatma pozisyonunda mideden asidin daha kolay geri çıkabilmesidir. Biraz yüksek bir yastıkla ve sol tarafa doğru yatmak bu problemin çözümü olabilir.

5. Ne? ,  Nasıl? , Ne Kadar? , Ne Zaman yemek yiyorsunuz?
Her ne kadar o anki mide yanmasını çözmese de yanmasını önleme amacıyla; yağlı ve çok baharatlı yemekler yememek, az ama sık yemek yemek, gece geç saatte yiyip yatmamak ve küçük lokmalar halinde yemek midenizin yanma ihtimalini azaltacak önlemlerdir.

6. Organik Elma Suyu Sirkesi
Birçok mecrada elma sirkesinin mide yanmasına iyi geldiğini duymuş olabilirsiniz ancak bakkaldan aldığınız elma sirkesi yalnızca ağrınızı kötüleştirir. Organik elma suyu sirkesi bulabilirseniz; 1 su bardağına bir çay kaşığı sirkeyi karıştırarak içmek ağrınızı hafifletebilir.

7.Elma – Muz
Lifli bir meyve olan muz; mide asidini emme özelliği gösterdiği için mide yanmasına iyi gelen meyvelerin başında gelir.

8.Zencefil
Üç zencefil dilimini 2 bardak suda 30 dakika demleyip yemekten 20 dakika önce hepsini için, Buda ağrıyı giderici değil, olmasını engelleyici bir önlemdir.

Reflü ciddi bir rahatsızlığın belirtisi bazen de ciddi rahatsızlıklara yol açan bir problemdir. Mide yanmasını haftada bir veya daha fazla yaşıyorsanız en doğrusu bir uzman hekime gitmektir. Bizim önerdiklerimiz doktorun önerilerine ek olarak sizi rahatlatmak amaçlı tavsiyelerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir