Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.

Sağlık 7 0

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri kadınların orta yaşlardan sonraki döneminde sık görülen hastalıktır. Genellikle 40 ve 50’li yaşlardan sonra menapoza girmiş kadınlar, adet kanamaları durmuş olmasına rağmen vajinal kanama yaşıyorlarsa acilen jinekologa görünmelidirler. Bu şikayetleri yaşayan hastaların büyük bir oranında rahim kanseri olduğu tespit edilmektedir. Rahim kanseri hastası kadınlar, hastalığın ileri seviyelerinde ihtimali düşük olsa da kokunun yoğun olduğu akıntı yaşayabilir. İlk sırada gelen bu belirtiler çoğunlukla 50’li yaşlarını geçmiş olan kadınları tehdit etmektedir. Bu yaşın altındakiler için yaşanma riski yok denebilecek kadar azdır.
En belirgin özelliği olan vajinal kanamaların dışında rahim kanserli olanlar cinsel ilişkiden sonra ağrı hissetmektedirler. Ağrılar kasık ve karın bölgesiyle birlikte hissedilebilir. Ayrıca kansızlık, kabızlık, aşırı zayıflama, halsizlikten yakınıyorsanız hemen bir jinekoloji uzmanına görünün.

rahim-kanseri

Yukarıda saydığımız rahatsızlıkların yaşanması Rahim Kanserini işaret ettiği gibi farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Kadınların kanamalarını düzensiz ve zamansız olarak yaşamaları her zaman riskli bir durumu işaret etmektedir. Yalnızca Rahim Kanseri belirtisi olmayan uzun süreli görülen kanamaların nedenleri araştırılmalıdır. Uzman bir doktora başvurarak hemen muayene olmanızı tavsiye ediyoruz. Sonuçtan emin olunduktan sonra ise hastanın yaşına ve cerrahi için uygun olup olmadığına göre tedaviye başlanmaktadır.

Rahim Kanserine neden olan faktörler nelerdir? 
Diğer adı Uterus Kanseri olan ve rahimin iç tabakasında hücre bozukluğu olarak tanımladığımız rahim kanserini tetikleyen bazı faktörler vardır.
Bunların başında yumurtalıkların kanserli olması, hormonsal bozukluklar, aşırı kilolu olmak, sigarayı çok tüketmek, diyabet hastası olmak, genetik faktörler, genç yaşta menopoza girmiş olmak, kısırlık, cinselliğin ergenlik dönemlerinde ve sık yaşanması ile birlikte olunan kişi sayısının birden fazla olması gelmektedir. Hiç doğum yapmamış olan bir kadının yumurtlalıklarında görülme olasılığı yüksek olan enfeksiyonal durumlar da rahim kanserini tetiklemektedir. Cinsel ilişkiden sonra yaşanan kanamalar, rahim kanseri için gelen şikayetler arasında en başlarda yer almaktadır.

Rahim Kanserinin Tedavisi nedir?
Her hastalık için önemli bir yeri olan erken teşhisin rahim kanserinde de etkisi büyüktür. Rahim Kanseri tedavisine başlamadan önce hastalığın seyri takip edilmektedir. Çeşitli testler, ultrason, biyopsi alınması gibi muayene ve tetkik sonuçlarına göre teşhis konulmaktadır. 4 evre olarak gördüğümüz hastalığın tedavisi yumurtalıkların, rahimin, rahim ağzının ve lenf yoluyla diğer organların etkilenmesine göre değişmektedir. Çok ilerlemediği evrelerde rahim ağzı ya da rahim tamamen alınmaktadır. Böylece kanserli hücrelerin yayılması engellenmektedir. Daha ileri seviyelere ilerlemiş olan rahim kanseri hastalarına radyasyon tedavisi süreci başlatılmaktadır.

Rahim Kanserinin tedavisisinden sonra hastalığın tekrar görülmemesi için kemoterapi, hormon ve ilaç tedavisi gibi önlemler alınmaktadır. Hastalığın nüksetme riskine karşı rutin olarak belirli aralıklarda arttırılan veya azaltılan bu tedavilerin düzenli olarak tekrarlanmaktadır. Nüksetmelerin büyük bir oranı tedavi bittikten sonra birkaç yılın içerisinde görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir